Pielęgnacja biżuterii

Każdy z nas spotyka się z problemem niszczenia lub starzenia się biżuterii, co jest naturalnym efektem jej użytkowania. Niektórym efektom możemy jednak zapobiec odpowiednio dbając o swoją biżuterię. Oto kilka prostych zasad:

 

Biżuteria z kamieni:

* Nie należy zakładać biżuterii (zwłaszcza na dłonie) podczas prac domowych, aby nie narażać jej na uszkodzenia mechaniczne (porysowania) lub chemiczne.

*  Zawarte w wodzie składniki mogą powodować utratę połysku lub przebarwienia, należy więc biżuterię zdejmować przed kąpielą lub myciem naczyń.

*  Nosząc biżuterię z kamieni należy ostrożnie stosować kosmetyki – zwłaszcza  perfumy (zawierają alkohol), kremy do rąk, balsamy, lakiery. W kontakcie z kamieniem mogą powodować jego odbarwianie lub farbowanie.  Podobna reakcja może wystąpić przy kontakcie kamienia ze spoconą skórą.

*  Przechowywanie biżuterii w pudełkach i szkatułkach do tego przeznaczonych zabezpieczy ją przed zbyt intensywnym światłem powodującym blaknięcie.

Biżuteria srebrna:

*  Podczas użytkowania cienkich, delikatnych łańcuszków, należy zachować dużą ostrożność. Przy najmniejszym zahaczeniu mogą one ulec zerwaniu lub zdeformowaniu, także podczas snu. Po zdjęciu łańcuszka nie należy go zginać ani zbyt ciasno zwijać, gdyż może to spowodować jego trwałe odkształcenie lub załamanie.

*  Należy unikać sytuacji, kiedy powierzchnie wzorów biżuterii wykończonych w technologiach diamentowania, satynowania, pozłacania, rodowania lub patynowania – które tworzą tylko cienką zewnętrzną warstwę wyrobu – są narażone na ścieranie się, gdyż ich struktura może ulec trwałemu uszkodzeniu lub starciu.

*  Nie należy stosować silnie działających kosmetyków (np. perfumy, dezodoranty itp.) na biżuterię, ponieważ srebro reaguje na czynniki chemiczne zmianą koloru lub uszkodzeniem powierzchni. Niektóre kosmetyki zawierają oksydanty, które przyspieszą utlenianie a w efekcie czernienie Twojej ulubionej biżuterii.

*  Czernienie biżuterii może być również efektem kontaktu biżuterii srebrnej ze spoconą skórą.

*  Nie należy dopuścić do sytuacji, w której biżuteria leży w szkatułce, w której cała zawartość się plącze i obija o siebie. Po pierwsze, „sąsiedztwo” pewnych elementów może ze sobą reagować przyspieszając czernienie i pokrywanie się brzydkim nalotem. Po drugie, sprzyja to trwałemu zarysowaniu się kamieni, kryształów i szkła. Biżuterię można przechowywać, np. w osobnych woreczkach strunowych.

* Najlepszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne oczyszczanie biżuterii z kurzu. Zaleca się stosowanie specjalnej ściereczki do pielęgnacji biżuterii.

Dodatkowo:

* Wodę z mydłem używamy  do czyszczenia przedmiotów miedzianych. Po wysuszeniu dodatkowo czyścimy je cytryną lub cebulą z solą. Zielony nalot, tzw. grynszpan, pokrywający wyroby z miedzi i brązu usuwamy szczoteczka namoczona w gorącym spirytusie z dodatkiem soli, a następnie suszymy i polerujemy.

Pamiętajmy więc, że o biżuterię trzeba  dbać, chronić przed uszkodzeniami i szkodliwymi substancjami oraz właściwie przechowywać, a będziemy mogli podziwiać ją przez długie lata.

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-11
wszystko cudowne
2024-09-04
wszystko poszło doskonale
pixelpixel